Ru

איך ערכים נפגשים עם העסק?

man tiran

שתף פוסט

יום שלשי בשעה 10:00 היא נכנסה נסערת למשרד שלי בכפר סבא שנמצא בקומה 14 בבניין משרדים רב קומתי. עורכת דין המתמחה בייפוי כוח מתמשך, ירושה וגירושין. 

"אינה, את חייבת לעזור לי" היא פנתה אלי בקול כמעט מתחנן. "את רוב הכסף אני מרוויחה מתיקי גירושין אבל אני ממש לא אוהבת לטפל בהם ואני לא יודעת מה לעשות. מצד אחד זו פרנסה טובה ומצד שני, התיקים האלו דוחים אותי." 

הצעתי לה להתבונן ולחקור מה קורה לה שם. מה חוסם אותה. 

"מה זה גירושין בשבילך?" שאלתי אותה. "בתפיסה שלי", היא ענתה, "גירושין זה הדבר האחרון שבני זוג צריכים לעשות. הם צריכים לעשות את המקסימום כדי לשמור על המשפחה שלהם." 

הכאב בקולה היה כל כך ברור, שהיה אפשר לשמוע אותו. ביקשתי ממנה שתשתף אותי במשפחה שלה כילדה. עננה של עצב השתלטה על פניה. דמעות נצנצו בעיניה והיא הרכינה ראשה בשתיקה. 

דקה או שתיים ישבנו כך. השתוקקתי לשמוע את הסיפור אבל חיכיתי בסבלנות לרגע שבו תרצה לספר אותו. ואז זה קרה. 

לאט היא הרימה את ראשה. נראה היה שקשה לה להישיר אלי מבט והיא החלה לספר. 

"הורי התגרשו כשהייתי בת 18. כל חיי ראיתי את האלימות של אבא שלי כלפי אימא. היא חיה איתו המון שנים וכל הזמן הזה, סבלה ממנו. בי הוא לא פגע. אימא שלי היא זו שספגה את כל המכות והקללות. לא היה לה כוח להתגרש ממנו. היא מאוד פחדה. רק אחרי שגדלנו היא הצליחה לעזוב אותו." "זאת הסיבה שהמשפחה כל כך חשובה לי" סיכמה. "לי לא הייתה משפחה טובה. אני רוצה שלכול ילד וילדה תהיה משפחה, ולכן אני חושבת שהורים צריכים לעשות את המקסימום כדי להישאר ביחד." 

לכמה שניות נפלה דממה בחדר. הרגשתי איך הכאב שלה מטפס בגרוני. ואז התעשתתי ושאלתי אותה "מה רצית עבור אימא שלך כשראית אותה סובלת?" היא ענתה בלי להסס "חלמתי שהיא תעזוב אותו. רציתי שהוא ייצא מהבית ושיעזוב אותה בשקט. רציתי שהיא תהיה מאושרת. שתחייך ותצחק" 

"והיום, כשפונה אלייך אישה שסובלת מאלימות" המשכתי ושאלתי, "היית רוצה לעזור לה לצאת מהמעגל הזה? לעזור לה להצליח בחיים? למצוא זוגיות טובה ולחיות את החיים ללא פחד, כמו שרצית לעזור לאימא שלך?" "ברור שכן", היא ענתה מיד.  

"אז עכשיו" אמרתי לה "את יכולה לבחור איזה תיק גירושין לקחת ואיזה לא."

"באמת יש אופציה כזו, לבחור תיק?" היא שאלה ספק מופתעת ספק נושמת לרווחה. וחייכה.  

אחרי יומיים היא התקשרה לספר לי שמשהו השתחרר אצלה. "לקחתי תיק גירושין ואני מרגישה טוב עם זה." סיפרה לי. 

וחשבתי על זה שכשהערכים האישיים שלנו מתנגשים עם הערכים העסקיים, נוצרות חסימות, התנגדויות.  ברגע שמיישרים קו ההתנגדויות פוחתות והרבה אופציות לעסקאות רווחיות נפתחות.

יום ראשון בבוקר, היא נכנסה נסערת למשרד שלי בכפר סבא, זה היה מפגש השלישי שלנו. היא עורכת דין ייפוי כוח מתמשך, ירושה וגירושים. 

"אינה, את חייבת לעזור לי" את רוב הכסף אני מרוויחה מתיקי גירושים, אבל אני ממש לא אוהבת לטפל בתיקים אלו. אני מרגישה מתוסכלת כי מצעד אחד אני רוצה לפרנס משפחה, מצד שני יש לי דחיה מהתיקים אלו. מה אני אמורה לעשות עכשיו? איך אני יכולה להסתדר? אני לא רוצה להפסיד פרנסה"

אני עונה לה: "אני מציאה להתבונן בנושא ולחקור מה קורה לך שם. מה החסם שנמצא."

בואי נתבונן, מה זה גירושים בשבילך?

בתפיסה שלי, היא עונה לי, גירושים זה דבר הכי, הכי אחרון שבני זוג יכולים לעשות. הם צריכים לעשות מקסימום כדי לשמור על המשפחה שלהם.

אני שומעת בקולך כאב ומבינה שנושא המשפחה רגיש לך מאוד. האם את יכולה לשתף על המשפחה שלך בתור ילדה?

המבט השתנה לעצב גדול, דמעות נוצצות בעיניה היא מרכינה את ראשה ושותקת. אני שותקת יחד איתה. אני רוצה לתת לה מקום ולאפשר להיות קצת עם עצמה, עם המחשבות שלה.

כך אני והיא יושבות יחד בשקט דקה או שתיים במשרד שלי. אני רוצה כבר לשמוע את הסיפור. אני מתאפקת וממתינה בסבלנות לרגע שהיא תתחיל לדבר.

"ככה", היא מרימה את ראשה, מסתכלת הצידה, קשה לה לישר מבט עלי.  "הורי התגרשו כשהייתי בת 18. כל חיי ראיתי את האלימות של אבא כלפי אמא, היא חיי איתו המון שנים וכל הזמן סבלה ממנו. בי הוא לא פגע, היא ספגה את כל המכות וקללות. לא היה לה כוח להתגרש ממנו. היא מאוד פחדה. רק אחרי שגדלנו היא הצליחה לעזוב אותו. 

זאת הסיבה שהמשפחה כל כך חשובה לי, כי לא הייתה לי משפחה טובה ואני רוצה שלכל ילד וילדה תהיה משפחה ולכן אני חושבת שהורים צרכים לעשות מקסימום כדי להישאר יחד."

היא עוצרת ומסתכלת עלי ואני מסתכלת עליה, נוצרה דממה בחדר לשנייה. אני מרגישה את הכאב שלה ועולה גוש בגרוני. אני נותנת לשתינו לחוות את הגרע עוד כמה ושניות ואז שואלת: מה היית רוצה עבור אמא שלך כשראית אותה סובלת"

חלמתי שהיא תעזוב אותו, שהוא יצא מהבית, שתעזוב אותה בשקט ושאמא תהיה מאושרת, שתחייך ותצחק יותר.

והיום כשתפונה אליך אישה שסובלת מאלימות מבעלה בבית, תרצי לעזור לה? לעזור לה כמו שהיית רוצה שיעזרו לאמא שלך? לעזור לאישה לצאת ממעגל האלימות, להצליח בחיים, למצוא זוגיות טובה ולחיות את החיים ללא פחד?

היא עונה בלי לחשוב, "ברור שכן."

אני מסתכלת עליה, הפנים שלה כבר קבלו צבע וורדרד ועיניים כבר לא מבריקות מדמעות.

ועכשיו את תבחרי איזה תיק גירושים לקחת ואיזה לא! 

היא מסתכלת במבט מופתה, מה יש אופציה כזאת? לבחור תיק? נושפת ברווחה ומחייכת.

היא התקשרה אלי לאחר יומיים ואמרה לי: "אינה, המון תודה, משהו השתחרר לי. לקחתי תיק גירושים ואני מרגישה טוב עם זה. 

מה שקרה שהערכים שלה התנגשו עם העבודה. ברגע שהערכים שלנו מתנגשים עם מצב כל שהוא זה ישפיעה על התפקוד שלנו, יחסום ויגרום להתנגדות כלפי פנים וכלפי חוץ. 

ברגע שישרנו קו עם הערכים שלה ההתנגדות הפנימית פחת זה אפשר לה לבחור תיקים שענו לערכים האישיים והעסקיים שלה והגדילה את הרווחיות בעסק.